Eating on a Limited Budget

Published on

in

Writing Prompt:

Check the local store ads.  Create a list of groceries based on the current week’s ad that could feed one person for a week for only $20.  (The person already has an apartment or house so they have access to water.  Their cupboards are bare though so they must buy everything they need to survive for the week on $20.)

 

13086681_10100984541982290_6493574270613255497_o

Not the Healthiest Menu for the week…

1 Pack of Bologna- $1 (12 slices) 1
1 Pound Onions- $0.88 per pound 0.88
GoGurt- 1 box of 8- $1.88 1.88
Canned Veggies- $.059 a can x4 2.36
Hot Dogs 0.99
Blueberries 2 for $5 2.5
Whole Wheat Bread- buy one get one- 16 slices per loaf $3.50
Ranch Dressing 2.99
Lettuce 0.88
Butter 3
19.98

 

Breakfast Lunch Supper Snack
Sun Go-Gurt and Toast Bologna Sandwich Hot Dog with Salad Bologna
Mon Go-Gurt and Blueberries Hot Dog with salad Bologna Sandwich Toast
Tue Go-Gurt and Toast Bologna Sandwich Hot Dog with Salad Hot Dog
Wed Go-Gurt and Blueberries Hot Dog with salad Bologna Sandwich Bologna Sandwich
Thur Go-Gurt and Toast Bologna Sandwich Hot Dog with Salad Toast
Fri Go-Gurt and Blueberries Hot Dog with salad Bologna Sandwich Go-gurt
Sat Go-Gurt and Toast Bologna Sandwich Hot Dog with Salad Toast

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a comment


Hey!

Welcome to My A-Muse-Ing Life! A blog for writers. You can find stories, poetry and other writing for inspiration, and prompts and tips to help you grow your own writing. Happy Writing!


Join the Club

Stay updated with our latest tips and other news by joining our newsletter.


Categories