Shopping with $25

Published on

in

Object:

Look through a local store paper and see what you can get with $25 in groceries

What you can get for $25 based on a store paper:

Cheese- $6 for 3– purchased 1 @ $2

Apples- $1.18 a pound, purchased 1 3 lb bag, total cost= $3.54

Pork Loin- $1.67 a pound, purchased 5 pounds= $8.35

Potatoes- 2 bags for $5… .purchased 1 bag @ $2.50

Tomatoes- $1.29 a pound…. purchased 2 pounds- $2.58

Cereal- $1.99 a box, 2 boxes, $3.98

Pasta, $5 for 5, buy 2= $2

Total:  $24.95

 IMG_8550

Leave a comment


Hey!

Welcome to My A-Muse-Ing Life! A blog for writers. You can find stories, poetry and other writing for inspiration, and prompts and tips to help you grow your own writing. Happy Writing!


Join the Club

Stay updated with our latest tips and other news by joining our newsletter.


Categories