Shopping with $25

Object:

Look through a local store paper and see what you can get with $25 in groceries

What you can get for $25 based on a store paper:

Cheese- $6 for 3– purchased 1 @ $2

Apples- $1.18 a pound, purchased 1 3 lb bag, total cost= $3.54

Pork Loin- $1.67 a pound, purchased 5 pounds= $8.35

Potatoes- 2 bags for $5… .purchased 1 bag @ $2.50

Tomatoes- $1.29 a pound…. purchased 2 pounds- $2.58

Cereal- $1.99 a box, 2 boxes, $3.98

Pasta, $5 for 5, buy 2= $2

Total:  $24.95

 IMG_8550

Advertisement

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: